Ceylan Kompozit - Üretimde Kullanılan Malzemeler

Kompozit Üretiminde Kullanılan Reçineler

1-Epoksi Reçineler

Genellikle iki komponentli olan epoksiler, diğer termoset plastikler gibi belli süre sonra sıvı halden katı hale geçerler ve bir iki hafta içinde olgunlaşarak nihai sertliğe ulaşırlar. Cam veya karbon elyafı ile epoksi birleşiminin mükemmel mekanik dayanıklılığı vardır. Genellikle karbon elyaflarla birlikte kullanılırlar. Uzay ve havacılık teknolojilerinde, otomotiv, medikal, denizcilik ve inşaat alanında daha çok tercih edilirler.

Avantajları:

  • Elyaf yapılarda yüksek bağ mukavemeti sağlarlar.
  • Yüksek aşınma direncine sahiptirler.
  • Uçucu değildirler ve kimyasal dirençleri yüksektir.
  • Düşük ve yüksek sıcaklarda sertleşebilme özelliğine sahiptirler.

Dezavantajları:

  • Polyesterle karıştırıldığında pahalıdırlar.

2-Polyester Reçineler

Hem Türkiye'de hem de Dünya'da CTP uygulamalarında en yaygın olarak kullanılan doymamış polyester reçineler, takviyeli plastikler içinde termoset grubunda yer alan bir reçinelerdir. El yatırması gibi basit kalıplama tekniklerinden, en karmaşık makineleşmiş kalıplama tekniklerine kadar her türlü kalıplama tekniğine hitap ederler. Doymamış polyester reçineler “ortoftalik” ve ” izoftalik” şeklinde gruplandırılabilinir.

Avantajları:

  • Düşük maliyet
  • İyi çevresel dayanım

Ortoftalik (Orthophthalic) Polyester Reçineler: Genel kullanım maksatlı reçinedir. Kimyasallarla minimal teması olan yerlerde kullanılabilen kuvvetli bir malzemedir.

İzoftalik (Isophthalic) Polyester Reçineler: Aşındırıcı çevrelerde kullanılabilen, kimyasal direnci orta düzey olan bir reçinedir. Kimyasalların sıçrama veya dökülme teması olan uygulamalar için tavsiye edilen bir malzemedir.

3-Vinilester Reçineler

Polyester reçinelere benzerler. En önemli avantajları elyaf ve matris arasında iyileştirilmiş bir bağ mukavemetine sahip olmalarıdır. Korozif ortamlardaki kullanımları için donatılı plastik bileşenlerin üretiminden yararlanılmaktadır. Bu polimerler kimyasal dayanım gerektiren kimya tesislerinde, borularda ve depolama tanklarında kullanılmaktadır.

Kompozit Üretiminde Kullanılan Elyaflar

1-Cam Elyaflar

Cam lifleri veya diğer bir deyişle cam elyafları kompozitlerin üretiminde en çok kullanılan donatı malzemelerindendir. Üstün özelliklerinin yanı sıra, ekonomik bir donatı türü olması bu sonucu ortaya çıkarmaktadır. Çeşitli matris malzemeleriyle kullanılmış olmasına karşılık, temel kullanım alanı cam takviyeli plastik (CTP) endüstrisidir.

2-Karbon Elyaflar

Karbon lifleri veya diğer bir deyişle karbon elyafları liflerin düşük yoğunluğuna karşın çekme dayanımı ve E – modülü yüksektir. Yüksek sıcaklıklara dayanabilen karbon liflerinin özellikleri, üretimdeki son işlem sıcaklığına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Üstün özelliklerinin yansıra son derece pahalı olan karbon lifleri, özellikle uzay ve havacılık endüstrisinde yararlanılan bir malzeme niteliğindedir. Maliyeti yüksektir.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp